2017

Plakat_MŁYNARSKI

——————————————————————————————

ROLAND_plakat

16 i 17 września w Milanówku i w Podkowie Leśnej trzy lokalne zespoły amatorskie – podkowiańska Nieformalna Grupa Teatralna MIĘDZY SŁOWAMI, milanowskie Stowarzyszenie T-Art i Drużyna Najemna Utlagar Hirde we współpracy z Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej i Milanowskim Centrum Kultury przedstawiły widowisko plenerowe na podstawie średniowiecznego eposu rycerskiego PIEŚŃ o ROLANDZIE.

Widowisko zaprezentowane było w czasie obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2017

———————————————-

26 sierpnia Grupa Teatralna MIĘDZY SŁOWAMI przedstawiła spektakl „Podkowianin aktorem” w ramach X. Festiwalu O.O. w Zalesiu Dolnym>> w 90.rocznicę założenia osiedla Zalesie.

Doceniamy ten gest organizatorów, gdyż zapraszając zespół z Podkowy docenili fakt, że to właśnie miasto-ogród Podkowa Leśna było inicjatorem tego Festiwalu.
————————————————–
Na zaproszenie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce wystosowane przez Prezesa Stowarzyszenia ‘Europa i My’ Pana Daniela Prędkopowicza wzięliśmy udział w tradycyjnym Podwieczorku Grantowym Działaj Lokalnie – spotkaniu przedstawicieli organizacji pozarządowych z powiatu grodziskiego, organizacji pożytku publicznego, grup nieformalnych, samorządów oraz biznesu.
Spotkanie odbyło się w dn. 21 czerwca 2017 r. Domu Kultury w Żabiej Woli
Podwieczorek był okazją do poznania wielu lokalnych społeczników z naszego powiatu ich działaniami oraz do wymiany doświadczeń.
Podczas spotkania zostały wręczone symboliczne czeki organizacjom nagrodzonym w konkursach projektu DZIAŁAJ LOKALNIE w 2017r. W naszym imieniu, przyznany grant na projekt „Pieśń o Rolandzie” odebrali: Beata T. Tarłowska i Andrzej Tyszka.
ZDJ. 1, Żabia Wola, 21.06.17r
Należy podkreślić, że do konkursu przystąpiliśmy wspólnie z milanowskim Stowarzyszeniem T-Art.
W części artystycznej spotkania pokazaliśmy fragment PARAD Jana Potockiego (na zdj. Elżbieta Kwiatkowska i Zbigniew Jachimski), który to projekt współfinansowany był również programu DZIAŁAJ LOKALNIE w 2016r..
ZDJ.2,Żabia Wola, 21.06.17r
Wystąpił także Chór UTW „FERMATA” z Grodziska Maz.

———————————————-

11-go czerwca , Grupą Teatralną MIĘDZY SŁOWAMI wystawiła w Galerii Anny i Piotra Łukasiewiczów na Borsuczej 46 urokliwy, lecz ostry, spektakl poetycko-muzyczny ‘Obyczajnie…czy Nieobyczajnie?’

———————————————

sobota, 10 czerwca 2017 godz.11.00

Odbyło się nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Związku Podkowian w celu uchwalenia zmiany w statucie.

Siedziba Stowarzyszenia LGD „Zielone Sąsiedztwo”

ul. Świerkowa 1, Podkowa Leśna

———————————————-

24 marca 2017 Ogłoszono wyniki konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego

w 2017 roku.

Związkowi Podkowian przyznano pełne środki na młodzieżowy klub debat oraz część funduszy na Otwarte Ogrody i spektakl teatralny. Niestety bardzo interesujący i potrzebny naszej społeczności projekt warsztatów architektonicznych dla dorosłych, został odrzucony. Szukamy innych źródeł na realizacje tego zadania. Wszelkie sugestie mile widziane. Kontakt

————————–

logo_zwiazek_podkowian (1)9 marca 2017 Związek Podkowian złożył cztery projekty do Urządu Miasta Podkowa Leśna na realizację zadań publicznych z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego w 2017 roku

1. „Przyjdzie walec …..” – spektakl teatralny autor

i koordynator Beata Tarłowska we współpracy ze Zbyszkiem Jachimskim (porozumienie z CKiIO)

2. „Otwarte Ogrody 2017” – ogrody Katarzyny Mosiej, Marzenny Grzymały i wystawa fotogramów Marka Englisza „Podkowiańskie chwasty” – koordynator Ewa Domaradzka we współpracy z Magdą Englisz

3. „Architektura w działaniu” – warsztaty architektoniczne dla dorosłych – autor i koordynator Maciej Lewandowski (porozumienie z CKiIO)

4. „Z Oksfordu do Podkowy” – młodzieżowy klub debat – autor i koordynator Katarzyna Królak we współpracy z Zespołem Szkół Samorządowych

————————–

Michal_Boguslawski_01

Michal_Boguslawski_027 marca 2017 minął rok od dnia w którym pożegnaliśmy MICHAŁA BOGUSŁAWSKIEGO,

naszego sąsiada, przyjaciela, członka Zwiazku Podkowian, nauczyciela i założyciela Podkowiańskiej Wideokroniki, członka Rady Programowej U.O.POKOLENIA, odznaczonego złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis [2015], uhonorowanego odznaką: Zasłużony dla Podkowy Leśnej [2012].

Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Niezwykły twórca, który na swoim koncie zapisał nagrody „Wielki Aplauz” za całokształt twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego, a za film muzyczny Psalmus otrzymał, wraz z żoną Krystyną, nagrodę, Złotą Nimfę , na Festival de la Television w Monte Carlo [1983]. Zawsze z największą dbałością szukał tematów, docierał do najdalszych zakątków i odkrywał ich tajemnice. Otrzymał Honorową Nagrodę im. Krzysztofa Kolumba przyznawaną za ocalenie i zachowanie na nośnikach audiowizualnych obrazów i dźwięków świata, który już nie istnienie. 14 września 2008 r prof. Bogusławski odebrał wyróżnienie w Podkowie Leśnej podczas Otwartego Ogrodu Filmowego Europejskich Dni Dziedzictwa „Od Małej Ojczyzny do Europy Ojczyzn” . Przez blisko pięćdziesiąt lat [ 1953-2000] był pracownikiem Telewizji Polskiej, twórcą i kierownikiem cyklu programów Małe Ojczyzny. W latach 1998–2011 pełnił funkcję członka Rady Etyki Mediów (II, III, IV i V kadencja). Był wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zakładu Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Piastował również funkcję rektora Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Po zakończeniu aktywności zawodowej nie zrezygnował z działania. Postanowił stworzyć i poprowadził Podkowiańską Wideokronikę, która zgromadziła kilkunastu wolontariuszy. Ich wysiłki, wspólnie z prof. Bogusławskim, pozwoliły na stworzenie materiałów dokumentujących wydarzenia kulturalno-społeczne w Podkowie.

————————–

PLAKAT_PSALMUS5 marca 2017, w niedzielę, o godz 17.00 w Sali kinowej CKiIO przy ul Świerkowej odbyło się spotkanie wspomnieniowe oraz pokaz dwóch filmów w reżyserii Krystyny i Michała Bogusławskich: Psalmus i Korowód.

Organizator: Związek Podkowian

Współpraca: CKiIO

————————–

4 lutego 2017 odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia na którym wybrano nowy Zarząd w składzie:

Danuta Kubow – przewodnicząca

Magdalena Jaskłowska-Englisz – wiceprzewodnicząca

Katarzyna Królak – sekretarz

Przemysław Rudowski – skarbnik

Krzysztof Cichowski – członek

oraz Komisję Rewizyjną w składzie:

Ewa Domaradzka, Anna Łukasiewicz, Barbara Podogrodzka.

————————–

26 stycznia 2017 zmarł Marek Potkański członek Zwiazku Podkowian, wieloletni społecznik, szlachetny i uroczy człowiek, bardzo oddany lokalnej społeczności. Zawsze mogliśmy na niego liczyć. Będzie nam Go bardzo brakowało.

Nekrolog

Wspomnienie o Marku Potkańskim na stronie Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna

Dodaj komentarz